Основне академске студије

· 2393 · 658218
*

squirrel

  • *****
  • Поруке: 946
Одг: Основне академске студије
« Одговор #90 послато: април 29, 2009, 06:21:39 пре подне »
kad je majski rok?
Мајски испитни рок биће одржан од 15. до 25. маја, а пријава испита биће 5. до 9. маја. Поздрав.

*

squirrel

  • *****
  • Поруке: 946
Одг: Основне академске студије
« Одговор #91 послато: април 29, 2009, 06:27:10 пре подне »
Kolega,jel znate koji je uslov ,odnosno koliko i koji predmeti treba da se poloze da bi se stekao uslov za visu skolu? Ja imam informaciju da je potrebna cista prva, cista druga i jos 4 ispita. Da li je to tacno i ako jeste da li je tacno odredjeno koja su ta 4 ili se misli na bilo koja dodatna 4 ispita?
Уколико студирате по старом наставном плану, а факултет сте се уписали након 2000. године, потребно вам је 18 испита за диплому Више економске школе. Уколико сте се на факултет уписали пре 2000. године број испита варира од 16 до 18 у зависности од наставног плана. За тачан број испита мораћете да се обратити Служби за наставна и студентска питања.

*

natasa

  • ***
  • Поруке: 266
Одг: Основне академске студије
« Одговор #92 послато: април 29, 2009, 11:20:52 пре подне »
Da li se zna koji je ove godine uslov za trecu po bolonji?

*

ivan-iqa

  • *
  • Поруке: 45
Prijava ispita???
« Одговор #93 послато: април 29, 2009, 11:57:21 пре подне »
Polozio sam pismeni deo iz matematike u aprilskom roku,
a na usmeni planiram da izadjem u maju, pa me intersuje da li za maj
moram ponovo da prijavljujem (placam) ispit, ili mi vazi iz prethodnog roka jer na usmeni
nisam izlazio...?

Da li inace vazi uplata i za naredni rok, ukoliko se ne izadje u tekucem roku?

Hvala unapred!
Pozz...

*

ivan-iqa

  • *
  • Поруке: 45
Одг: Основне академске студије
« Одговор #94 послато: април 29, 2009, 12:00:48 поподне »
Ja se izvinjavam ali moram se vratiti na temu diploma nas po starom programu,posto sam video da moderator daje super odgovore i nadam se 100% tacne, pa bih da saznam jos nesto.
Ako sam dobro razumeo mi koji diplomiramo po starom programu automatski dobijamo zvanje master,zar ne?Znaci da nakon toga mozemo u inostranstvo ici direktno na doktorske studije?Ali to je malo nelogicno jer nas oni cesto pitaju koje smo predmete slsuali u bachelor programu a koje i master a to je kod nas u ovom slucaju isto,zar ne?Znaci logicnije je da , ako zelimo, posle zavrsenog naseg fakulteta idemo na neke master studije u inostranstvo.Iako je to malo besmislneo da imamo dve master diplome,sve se svodi na to jer je malo verovatno da ce nas neki unoverzitet sa nasom master diplomom primiti  odmah na doktorske studije.Ili gresim?
Hvala unapred na odgovoru.
Nadam se da Vas nisam isuvise zbunio! :)
pozdrav!

"Ako sam dobro razumeo mi koji diplomiramo po starom programu automatski dobijamo zvanje master,zar ne?"

Dakle? Jel dobijamo zvanje MASTER ili ne?  ???

*

Dusan

  • *
  • Поруке: 28
Одг: Основне академске студије
« Одговор #95 послато: април 29, 2009, 12:06:33 поподне »
Polozio sam pismeni deo iz matematike u aprilskom roku,
a na usmeni planiram da izadjem u maju, pa me intersuje da li za maj
moram ponovo da prijavljujem (placam) ispit, ili mi vazi iz prethodnog roka jer na usmeni
nisam izlazio...?

Da li inace vazi uplata i za naredni rok, ukoliko se ne izadje u tekucem roku?

Hvala unapred!
Pozz...

Da, moras da platis.... I ako ti ovo prelazi 3. put izlaska na ispit, onda da uskladis cenu.

*

Dusan

  • *
  • Поруке: 28
Одг: Основне академске студије
« Одговор #96 послато: април 29, 2009, 12:10:31 поподне »
Ja se izvinjavam ali moram se vratiti na temu diploma nas po starom programu,posto sam video da moderator daje super odgovore i nadam se 100% tacne, pa bih da saznam jos nesto.
Ako sam dobro razumeo mi koji diplomiramo po starom programu automatski dobijamo zvanje master,zar ne?Znaci da nakon toga mozemo u inostranstvo ici direktno na doktorske studije?Ali to je malo nelogicno jer nas oni cesto pitaju koje smo predmete slsuali u bachelor programu a koje i master a to je kod nas u ovom slucaju isto,zar ne?Znaci logicnije je da , ako zelimo, posle zavrsenog naseg fakulteta idemo na neke master studije u inostranstvo.Iako je to malo besmislneo da imamo dve master diplome,sve se svodi na to jer je malo verovatno da ce nas neki unoverzitet sa nasom master diplomom primiti  odmah na doktorske studije.Ili gresim?
Hvala unapred na odgovoru.
Nadam se da Vas nisam isuvise zbunio! :)
pozdrav!

"Ako sam dobro razumeo mi koji diplomiramo po starom programu automatski dobijamo zvanje master,zar ne?"

Dakle? Jel dobijamo zvanje MASTER ili ne?  ???

Koliko ja znam ne dobijas zvanje master nego diplomirani ekonomista, sto je u sustini isto ali ima razlicito ime, koje stavlja do znanja da si studirao po starom nastavnom planu, to jer bar moje shvatanje, mozda gresim, potrazi i drugo misljenje radi revizije, ali ja mislim da je tacno. E sad sto se tice inostranstva, moras da se raspitas kako to vec ide, da li prihvataju ovo kao master ili ne, kod nas se prihvata kao master, to je bar sigurno.

*

zvoncica

  • *
  • Поруке: 57
Одг: Основне академске студије
« Одговор #97 послато: април 29, 2009, 12:18:50 поподне »
Zanima me da li ce u majskom roku moci da se polaze racunovodstvo?

Hvala unapred!

*

Dusan

  • *
  • Поруке: 28
Одг: Основне академске студије
« Одговор #98 послато: април 29, 2009, 01:25:54 поподне »
Измена наставног плана и измена режима студија су наметнути новим Законом о високом образовању који је донет септембра 2005. године, а морао да буде примењен до септембра 2007. године. Значи, то није била воља Факултета, већ обавеза поштовања закона. Што се тиче спремности за примену закона, Економски факултет и Нишу је први завршио цео процес имплементације закона и први је од свих економских факултета (државних и приватних) добио акредитацију Комисије за акредитацију и проверу квалитета РС (дозволу за рад у складу са новим законом).

Звање дипломираног економисте се по новом закону добија након завршетка дипломских - мастер студија и факултет је у обавези да то поштује. Одлуку о изједначавању диплома донала је Скупштина РС и ту одлуку је факултет такође у обавези да испоштује.

По старом наставном плану тренутно функционишу још само трећа и четврта година студија, а за две године комплетна настава ће се одвијати по новом наставном плану. Што се тиче литературе, Наставно-научно веће је донело одлуку да се до тог рока сви уџбеници на факултету морају ускладити са усвојеним Стандардима за уџбенике по новом наставном плану.

Што се школарине тиче, Економски факултет у Нишу има најнижу школарину од свих факултета и високих школа из области економије и менаџмента. Неке високе школе и факултети наплаћују и оверу семестра, што се не приказује кроз цену школарине. Висине школарина на појединим факултетима у Србији можете видети у чланку који је издао "Блиц" на следећој адреси http://www.blic.rs/drustvo.php?id=87560, видећете да остали факултети имају далеко више школарине.

Postovani,
Nas fakultet primenjuje prvi nas zakon, ali bolonjski proces na ekonomskom fakultetu u Beogradu, u punom i pravom smislu postoji, ukoliko se nevaram od upisne 2004. god., a zasigurno od 2005.god.
Uredu je sto je nas fakultet dobio akreditaciju u ovako brzom roku, ali mislim da je uskladjivanje programa trebalo da bude gradualno, a ne ovako, da slobodno kazem brutalno za nas koji smo na procepu izmedju novog i starog plana.
Cena naseg skolovanja nije najniza od svih skolovanja iz oblasti menadzmenta i ekonomije, ali je u odnosu cena-kvalitet jedna od najboljih, ali meni nije bio cilj da uticem na smanjenje skolarine, vec da istaknem da moramo platiti skolarinu koji nije naivna za danasnje uslove u Srbiji, a da u suprotnom ne dobijamo adekvatno razumevanje za nase probleme i direktno ugrozavanje naseg standarda. Jos jedna godina studiranja dosta kosta, a pravljenje jednakosti izmedju privh dveju godina studiranja po strom i novom planu je daleko od realnosti.
Ukoliko je ovo tacno sto ste naveli a to je da ce predavanja po starom nastavnom planu trajati jos 2 godine, tj. jos jednom treca i 2x cetvrta godina, onda se stvari bitno menjaju, i mislim da bi o tome trebalo obavestiti evidenciju i nas studente kako bi uspeli obaviti adekvatno planiranje.
Meni je ostalo da polozim ekonomske doktrine, pa sad neznam da li da ucim i polozim, jer ukoliko budem presao na novi nastavni plan, nece mi trebati, a ukoliko ostanem po starom, imacu cistu godinu. I sta sad da radim?
Stvarno je konfuzno, razumem ja vas u potupnosti, postovanje zakona takodje, malo mi je cudno i iznenadjujuce ovo sto ste naveli u vezi predavanja, i kada sam slusao profesora Todorovica koji je objasnjavao bolonjski proces, nisam izvukao ovaj zakljucak da ce biti organizovana predavanja za stari nastavni plan. Kada bi ste bar uspeli da organizujete neku vrstu mesovitih predavanja, npr. da iz ispita koji sadrze analitiku postoje vezbe, iz teorijskih da budu organizovane samo konsultacije, mislim da bi to bio pun pogodak za ovakvu situaciju, i da bi ova promena bila u mnogome olaksana.

*

miljan

  • *
  • Поруке: 3
Одг: Основне академске студије
« Одговор #99 послато: април 29, 2009, 11:53:51 поподне »
Postovane koleginice i kolege, da li neko od vas ima vazeca ispitna pitanja iz predmeta Ekonomika preduzeca I? Na skriptarnici ih nema. :(  Hvala unapred

*

squirrel

  • *****
  • Поруке: 946
Одг: Основне академске студије
« Одговор #100 послато: април 30, 2009, 09:29:21 пре подне »
Da li se zna koji je ove godine uslov za trecu po bolonji?
Тачан број ЕСПБ бодова за упис у трећу годину још увек није одређен,али биће одређен у току маја.

*

squirrel

  • *****
  • Поруке: 946
Одг: Основне академске студије
« Одговор #101 послато: април 30, 2009, 09:30:34 пре подне »
Zanima me da li ce u majskom roku moci da se polaze racunovodstvo?
Уколико сте предмет одслушали, можете га пријавити.

*

Dusan

  • *
  • Поруке: 28
Одг: Основне академске студије
« Одговор #102 послато: април 30, 2009, 11:58:55 пре подне »
Postovane koleginice i kolege, da li neko od vas ima vazeca ispitna pitanja iz predmeta Ekonomika preduzeca I? Na skriptarnici ih nema. :(  Hvala unapred

Miljane,
Skenirao sam pitanja i postavio ih na rapidshare. U jpg formatu su, kao 2 slike. Nadam se da znas da skidas sa rapidshare-a, a ukoliko zelis da stampas, snimi ih na fles, i odnesi u mikops, i oni ce znati sta da urade.

Evo slika:

http://rapidshare.com/files/227484838/Scan0001.jpg.html
http://rapidshare.com/files/227484839/Scan0002.jpg.html

ps. Ovo su najnovija pitanja koja su izasla

Pozdrav
« Последња измена: април 30, 2009, 12:02:09 поподне Dusan »

*

Marijana

  • *
  • Поруке: 1
Одг: Основне академске студије
« Одговор #103 послато: април 30, 2009, 12:40:57 поподне »
Potrebna mi je hitno informacija kog datuma i u koje vreme je drugi kolokvijum iz predmeta Ekonomika poljoprivrede na trecoj godini, i do kog pitanja se uci??? Hvala unapred!

*

squirrel

  • *****
  • Поруке: 946
Одг: Основне академске студије
« Одговор #104 послато: април 30, 2009, 01:32:25 поподне »
Поштоване колеге, пробаћу да вам укратко објасним принцип изједначавања диплoмираног економисте и мастера. Уколико поседујете звање дипломираног економисте (након завршетка студија по старом наставном плану) и желите да имате диплому мастера морате да напишете захтев и да се за процедуру замене диплома распитате у Служби за студентска питања (528-678). Таква диплома мастера важи само у Србији, јер је она стечена одлуком Скупштине РС и њоме се можете уписати на докторске студије само код нас у земљи (уз објављена два научна рада), али не и у иностранству. У иностранству можете уписати само мастер студије (што су неки наши студенти већ учинили), док засигурно не можете уписати докторске студије, јер када приложите структуру предмета које сте положили јасно се види да сте завршили четворогодишње, а не петогодишње студије.

Додатна разлика је и у броју ЕСПБ бодова коју стичете овим дипломама. Мастер диплома коју стичете по новом наставном плану носи 300 ЕСПБ бодова, док диплома дипломираног економисте (по старом наставном плану) носи 240 ЕСПБ бодова. За упис на докторске студије у иностранству вам је неопходно да прикупите 300 ЕСПБ бодова.
« Последња измена: мај 04, 2009, 07:12:32 пре подне squirrel »