Novinarstvo..

· 5 · 3891
*

Annie

  • *
  • Поруке: 3
Novinarstvo..
« послато: април 04, 2011, 11:18:33 поподне »
Da li moze neko da mi kaze da li ima testova iz kojih moze da se uci opsta informisanost i na sta najvise da obratim paznju?I sta tacno treba da se uci iz srpskog jezika?

*

markoni90

  • *
  • Поруке: 5
Одг: Novinarstvo..
« Одговор #1 послато: април 07, 2011, 08:15:59 поподне »
Na testu iz srpskog bice samo gramatika! Dakle, ucis samo gramatiku s tim sto ce ti na pripremnoj nastavi (ukoliko budes prisustvovao/la) detaljnije reci sta treba, a sta ne!
U retkim slucajevima odgovaram na glupa pitanja, ali ovaj put cu napraviti izuzetak: NE POSTOJI KNJIGA ILI SKRIPTA IZ KOJE CES DA SE SPREMIS ZA POLAGANJE TESTA OPSTE INFORMISANOSTI!!! Kao buduci novinar od tebe se ocekuje da znas elementarne stvari iz politike(domace ili spoljne), drustva, ekonomije... pa sve do nekih pojmova koje si u osnovnoj i srednjoj skoli obradjivao/la (npr. iz biologije, istorije, geografije itd.). Moj savet ti je da pratis informativne programe na TV-u, radiju ili preko stampanih medija, i da na taj nacin, barem malo vise unapredis svoju opstu kulturu!
Ukoliko imas jos neko pitanje, rado cu ti odgovoriti.
Pozdrav!  :)
« Последња измена: април 09, 2011, 12:04:28 поподне markoni90 »

*

Annie

  • *
  • Поруке: 3
Одг: Novinarstvo..
« Одговор #2 послато: април 10, 2011, 06:54:15 поподне »
Hvala puno na pomoci.. :)

*

mara depp

  • *
  • Поруке: 7
Одг: Novinarstvo..
« Одговор #3 послато: април 16, 2011, 03:34:12 поподне »
Ja sam treća godina novinarstva, i koliko se sećam, na prijemnom smo imali i nekoliko pitanja iz književnosti. A što se tiče opšte informisanosti, ono što do sad znaš iz opšte informisanosti, to ti je. Ne verujem da je moguće nešto naučiti iz opšte informisanosti za par meseci. Ja lično nisam spremala taj test, i odlične sam rezultate postigla. To je isuviše široka oblast da bi mogla i da pretpostaviš šta će ti se pasti. Može se reći da si se celog života spremala za taj test, i ništa posebno neće vredeti da sad listaš neke enciklopedije isl. Pitanja su iz oblasti sporta, nauke, književnosti, politike, muzike, istorije itd. Bilo kakva priprema u tom smislu, osim što će nadograditi tvoj saznajni fond, na samom prijemnom ti neće mnogo značiti.
U svakom slučaju, nema potrebe plašiti se prijemnog, jer nije težak. Ne znam u koju srednju si išla, ali je gramatika na prijemnom po programu iz gimnazije, i to se sprema, koliko mi se čini, iz jedne žute gramatike za gimnazije, ne znam tačno ko su autori, ako te zanima, mogu da pogledam pa ću ti reći.
Kažem, ništa posebno. Ni faks, kao ni prijemni, nije težak, tako da verujem da nećeš imati problema.
Pozdrav

*

Annie

  • *
  • Поруке: 3
Одг: Novinarstvo..
« Одговор #4 послато: април 19, 2011, 09:58:06 поподне »
Hvala punoooo..Nadam se da nece biti tesko ove godine. :)