NACIONALNA EKONOMIJA

· 169 · 72037
*

kaca88

  • **
  • Поруке: 172
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #120 послато: јануар 26, 2012, 02:27:05 поподне »
Dali moze neko da mi posalje nesto za pitanje : privredna kretanja u srbiji 2000.-2008. godine ???

*

kaca88

  • **
  • Поруке: 172
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #121 послато: јануар 26, 2012, 02:34:50 поподне »
i za ovo, ili gde mogu nesto da nadjem o ovom pitanju : Problemi srpske privrede posle 2000.

*

dolly

  • *
  • Поруке: 39
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #122 послато: јануар 26, 2012, 08:17:54 поподне »
Molim vas ako neko zna neka mi odgovori koja se knjiga koristi iz ekonomske politike????????????Ja sam po starom programu,i profesorka mi je rekla da i za nas vazi novih 107 pitanja!!!!Mnoga se razlikuju od nasih starih i prosto ne znam odakle da ih ucim?????????Neka mi neko od mladjih,koji sada slusa ekonomsku bar kaze da li i oni imaju 107 pitanja,odnosno da li sada za sve vazi isto??!!!?? :-\

*

dolly

  • *
  • Поруке: 39
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #123 послато: јануар 26, 2012, 08:21:01 поподне »
kaca88 i ja imam takvo pitanje u novim pitanjima iz ekonomske,tako da ako meni neko javi odakle se sada uci dace odgovoe i tebi :)Ako u medjuvremenu nesto saznam javicu!

*

Miljanas

  • ****
  • Поруке: 481
  • I'm the awkward one...
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #124 послато: јануар 26, 2012, 10:21:58 поподне »
ja imam nesto otkucano iz dodatka za pitanje problemi srpske privrede posle 2000., ajde za neki dan cu da vam otkucam ukratko ovde na forumu, sada sam na jako sporom netu pa cu i ovu poruku jedva da posaljem :)
privredna kretanja posle 2008, tu ima deo u dodatku za svetsku ekonomsku krizu u okviru jednog drugog pitanja, otkucacu vam i to za neki dan ;) pozz

*

cici123

  • **
  • Поруке: 145
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #125 послато: јануар 26, 2012, 11:59:56 поподне »
hvala ti Miljana puno,izgleda da svi imaju isti problem :(

*

dolly

  • *
  • Поруке: 39
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #126 послато: јануар 27, 2012, 02:17:38 пре подне »
Miljanas ti govoris o nacionalnoj...Znas li nesto vezano za ekonomsku politiku??Odakle se uci?Ja sam po starom programu,sad su menjali i nemam pojma sta da radim :(Znas li nekog ko polaze sada ekonomsku?

*

dolly

  • *
  • Поруке: 39
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #127 послато: јануар 27, 2012, 02:23:23 пре подне »
A ako mozes kazi mi i o kakvim se dodacima radi?Hvala ti unapred :)

*

martinche

  • ****
  • Поруке: 449
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #128 послато: јануар 27, 2012, 03:24:50 поподне »
pa to su dodaci za ispitna pitanja iz nacionalne ekonomije, ima ih u mikopsu

*

dolly

  • *
  • Поруке: 39
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #129 послато: јануар 27, 2012, 05:54:49 поподне »
Da li je to dodatak koji se tice stabilizacione politike?Pitam posto to imam..

*

Miljanas

  • ****
  • Поруке: 481
  • I'm the awkward one...
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #130 послато: јануар 29, 2012, 06:05:01 поподне »
Problemi srpske privrede posle 2000
Srbija je za kratak period pretrpela puno promena, kozmetickih i radikalnih medjutim u 90im godinama ona zaostaje za vecinom privreda u centralnoj evropi u procesu tranzicije.
-tokom 90ih niska stopa rasta drustv.proiz.
-od 2000 drustveni pr prati dinamiku ostalih tranzicionih ekonomija
-2001-2005 najveca stopa rasta u odnosu na zemlje u regionu, medjutim  dp per capita zaostaje za razvijenim zemljama u regionu
-posle 2000 privredni rast je nastao usled rasta domace traznje i to usled realnog rasta penzija i zarada ali i rasta budzetskih izdataka.
Struktura privrede-visoko ucesce primarnog sektora 1/5 bdp zemlje.pad proizvodnje sekundarnog sektora tokom 90ih,POslednjih godina rast vodjen rastom usluznih delatnosti saobracaj trgovina i finanijsko posredovanje.
Vise se trosilo nego proizvodilo .Investiciona potrosnja je u porastu.POtrebno je prihode od privatizacije uloziti u nove investicije.
Povecanje obima SDI nakon 2000  ali opet je srbija jedna od najrizicnijih zemalja za ulaganje  (prema koeficijentu politickog rizika, ekonomskog rizika i rizika privredne strukture)
jos....

*

Miljanas

  • ****
  • Поруке: 481
  • I'm the awkward one...
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #131 послато: јануар 29, 2012, 06:21:45 поподне »
Bitni elementi razvoja su privredni rast privredni sistem,privredna struktura, i spoljna trgovina.
Privredni sistem je ambijent u kome se privreda razvija a u slucaju srbije treba objasniti dva povezana elementa , trziste i delovanje drzave.
Na trzistu se nalaze proiyvodni faktori cija se uloga menja tokom razvoja:
Ljudski kapital koji iako je komparativna prednost Srbije treba da se posmatra za dozom rezerve, 6% stanovnista starijeg od 15 godina nema nikakvo obrazovanje,15% stanovnistva sa fakultetom je 15% veci od onih bez ikakvog obrazovanja.
Produktivnost rada je visa nego u okolnim zemljama,najveci realni rast produktivnosti  beleze finansijsko posredovanje a najmanjni trgovina.
Cena rada rasla brze od rasta produktivnosti rada pa je to uzrok rastucoj inflaciji.
Niska fleksibilnost u poredjenju sa zemljama u okruzenju.Nacionalna sluzba za zaposljavanje od 2003 primenjuuje aktivne mere zaposljavanja , politikom obuke i prekvalifikacije,da se poveza fleksibilnost radne snage.

Kapital je deficitaran u Srbiji. Infrastruktura je zastarela, od vremena sankcija do danas malo je ulozeno u obnavljanje,lose stanje zeleznice,problemi u energetici.Telekomunikacije su u ekspanziji u poslednje vreme.
Srbija je jedna od najkorumpiranijih zemalja u okruzenju a sudstvo je sporo i neefikasno.
Ekonomska politika u rukama drzave je pomagajuci element trzistu.I posle 2000 godine ekonomska politika je neujednacena. Jedne mere su dobre druge nisu, jedne su pravovremene a druge ishitrene.
Fiskalna politika je bila ekspanzivna posle 2000 godine.Uvodjenje pdv-a i cvrstih budzetskih ogranicenja, je jako bitan korak i imamo dobar ambijent za privlacenje SDI u zemlju.Mere ekspanzivne fiskalne politike su bile paralelno pracene merama restriktivne monetarne politike, da bi se ublazio rizik inflacije.

Imamo visoku drzavnu potrosnju i neobuzdani rast plata u javnom sektoru.Nekontrolisana i prekomerna drzavna potrosnja je ozbiljan problem.Najvise se trosi na neproizvodne potrebe sto je problem.

Slaba politika restrukturiranja privrde.Privredni sistem u Srbiji jos uvek nezaokruzen, jer nije zavrsen proces vlasnicke transformacije i zaokruzivanja vlasnickih odnosa.
« Последња измена: јануар 29, 2012, 06:44:00 поподне Miljanas »

*

kaca88

  • **
  • Поруке: 172
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #132 послато: јануар 29, 2012, 06:59:38 поподне »
HVALA PUNO !!! :)
JEL MOZE SAMO JOS NEKO DA MI KAZE GDE MOGU NACI PITANJE "Politika prevazilazenja problema deficita platnog bilansa" ???

*

cici123

  • **
  • Поруке: 145
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #133 послато: јануар 29, 2012, 11:55:32 поподне »
Miljana,boginjo nasa :-* :-* :-*

*

rackko1986

  • *
  • Поруке: 19
Одг: NACIONALNA EKONOMIJA
« Одговор #134 послато: јануар 30, 2012, 12:34:29 поподне »
jel moze neko da mi posalje nova ispitna pitanja iz nacionalne ekonomije??? mail: rackko1986@live.com

 
p.s. za sestru je 8)