Питања за студентску службу

· 461 · 217602
*

FSFV

  • *
  • Поруке: 11
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #105 послато: септембар 30, 2010, 06:10:24 поподне »
Drage kolege, ja koliko shvatam mi smo ovde "zamorcici" na nama vezbaju sve moguce varijante zakona... Pa ce valjda za jedno 15-ak godina da nauce kako se radi i da bude bolje! A odnos pojedinih profesora prema studentima je zabrinjavajuc.... Vecina profesora se ponasa kao da su studenti tu zbog njih... a ne obrnuto! A pored svega toga strucnost bas tih profesora je ravna nuli! Naravno svaka cast izuzetcima poput Dragana Radovanovica i njemu slicnima! Jedina pametna stvar koju su izmislili u toku zadnjih tri godina je ova studentska sluzba za sudentska pitanja! Pozz za njih!
Studije po Zakonu o visokom obrazovanju su novi vid studija, tzv. Bolonja. Ima svojih prednosti, a mana je jedino period prilagođavanja na novo. U tom smislu se i čine ustupci, i to isključivo studentima na teret budžeta. Po Bolonji, student na teret budžeta može da ide iz godine u godinu, samo ako ostvari 60 ESPB i rangira se u okviru broja dozvoljenog za budžet.
A, ustupci prethodnih godina bili su 40 ESPB, zatim 42 ESPB, sada 48 ESPB. Vodite računa,prema dinamici, sledeće godine će biti potrebno više od 48 ESPB za budžet. Naši studenti su sa tom dinamikom upoznati, još pre par godina, na sastanku sa prodekanom za nastavu, predstavnicima studenata iz studentskog parlamenta, sekretarom fakulteta i šefom službe za nastavu i studentska pitanja. I svake godine, na početku školske godine, brucoši našeg fakulteta,od strane prodekana za nastavu, dobijaju sve potrebne informacije vezane za studije, upoznaju se sa aktima fakulteta i sl. Naravno, oni koji prisustvuju!
Pozdrav i hvala od službe za nastavu i studentska pitanja, uz napomenu - mi postojimo od osnivanja fakulteta, nisu nas izmislili pre tri godine!!!

Znam da niste izmisljeni pre tri godine... Mislio sam da je ovakav pristup , na ovoj stranici sa ovom temom od pre nekoliko godina tek, na to se odnosilo ono malopre!
Slazem se sa kolegama, fakultet se uopste neinteresuje za svoje studente!

*

olynth

  • *
  • Поруке: 57
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #106 послато: октобар 01, 2010, 12:49:50 пре подне »
Draga nas studenta sluzbo, studenti cute, jer se plase da ne zavrse fakultet...
Vama treba uverenje o polozenim ispitim za koga, za vas same?!!!! U potpunosti se slazem sa Crnin nindzom. U drzavi je kriza, roditelji jedva uspevaju da skoluju decu, vi trazite uverenje pa onda ga i vi platite studentima, jer kada zanate da trazite, za pitajte se da li neki student ima para zato, da li ce mozda imati da jede, mnogi nasi studenti putuju jer nemoju para za stanovanje u Nisu, a vi tako ...bas lepo brinete o vasim studentima.

Odjednom to rangiranje, zasto to niste rekli na pocetku prosle godine, da studenti jure prosek, a ne samo da ciste ispite kako bi ostvarili 48 ESPB, sta je sa studentima koji su ocistili u junu, svi znamo da profesori imaju manji kriterijum u septembru i oktobru, i sada su oni u losijoj poziciji, jer su polagali ispite kada je kriterijum znatno strozi.




Nisu rekli na pocetku godine zato sto je zakon donet tek juna ili jula ove godine.
Dragi naš studentu, nema razloga da se bilo koji student plaši da neće završiti fakultet, ako uči i polaže ispite!
Uverenje o položenim ispitima je potrebno Komisiji za rangiranje, overeno i pečatirano od strane ovlašćenog lica, jer je prisutna tendencija raznih zloupotreba od strane studenata: falsifikovanje potpisa, razne prepravke u indeksu, netačno navedena prosečna ocena, i sl...
Svima je poznato, da ukoliko se student nalazi u teškoj materijalnoj - finansijaskoj situaciji, može uputiti zahtev prodekanu za finansije, i uz zahtev da priloži odgovarajuću dokumentaciju - potvrdu o primanjima, kojom se potvrđuje ono što sudent navodi u zahtevu. Svaki opravdan zahtev biće odobren, u smislu oslobađanja plaćanja 1000,00 dinara /obrada i rešavanje zahteva, uverenje o položenim ispitima/.
Nismo mogli da Vam govorimo o novimanama u zakonu, jer je zakon usvojen juna-jula 2010.godine.
Osnovni kriterijumi za budžet su: broj ESPB i prosečna ocena. Dopunski kriterijumi za budžet su: ranije stečen uslov i veći broj položenih ispita iz upisane godine studija. Dakle, apsolutno sve se uzima u obzir, i student ni na koji način ne može biti oštećen.
« Последња измена: октобар 01, 2010, 01:28:47 поподне шеф »

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #107 послато: октобар 01, 2010, 11:20:02 пре подне »
Sto se tice službe za nastavu i studentska pitanja ko je zaduzen za tu sluzbu da znam kome da se obratim i da mi se malo bolje razjasne neka pravila i pitanja jer sam malo zbunjen i brine me dal ce neki od nas ostati na budzetu. Niste nam sve odgovorili pogledajte samo novo obavestenje u kojemu pise da trebamo da placamo za te rangliste tako da niste bas u pravu neke stvari se stalno menjaju iz godine u godinu. I samo bi jos dodao cemu  je svrha placanja od nekih 1000 dinara kojih prosle godine nije bilo gde ne pise zasta su namenjeni a sada odjednom i to trebamo da damo, naravno to nisu neke pare samo cisto zelimo biti malo bolje informisani. Mene najvise zanima dal student koji je vec na budzetu a ima vise od 48 poena da izgubi pravo na to, jer prosle godine je bilo dovoljno da neko ostvari 48 i ostaje na budzetu ako je vec bio na njemu a 20% posto studenata se borilo da upadne na budzet zasto je sada doslo do te promene zar ne trebamo barem pola godine u napred biti obavesteni o tome, i kolko studenata iz druge u trecu god. ce biti primljeno na budzet. Bilo bi mi vrlo drago kad bi ste mi sve lepo razjasnili jer nikako da dobijem konkrtan odgovor??? Ocu reci da nije sve tako bas crno na belo konstantno menjaju pravila koja i nama nisu jasna.
Služba za nastavu i studentska pitanja je: Gorica Lazić, šef službe; Milovan Marinković, Violeta Đorđević i Jasminka Despotović; referenti na osnovnim, strukovnim, doktorskim studijama. Službi se možete obratiti sa vašim pitanjima svakog radnog dana. Za izdavanje raznih potvrda i uverenja služba radi sa studentima ponedeljkom, sredom i petkom od 10,00-13,00 časova.
Svrha uplate na iznos od 1000,00 dinara je obrada i rešavanje zahteva za prelaz na budžet.
Uverenje o položenim ispitima ne plaćate.
Tačno je da mi raspolažemo svim podacima o vašim položenim ispitima, ali u vašoj dokumentaciji za rangiranje na listi za studije na tert budžeta, u momentu podnošenja zahteva, mora da postoji papir, potpisan i overen od strane nadležnih, da vi konkurišete sa tačno navedenim ispitima i tačno navedenim ocenama, i na osnovu toga Komisija za rešavanje zahteva rangira studente.
Rangiranje svih studenata za studije na budžetu je novina prema Zakonu o visokom obrazovanju koji je donet juna meseca 2010.godine. Broj studenata na budžetu je određena i ograničena. Ko će biti na budžetu, a ko na samofinasiranju, pokazaće rang-lista.

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #108 послато: октобар 01, 2010, 11:28:29 пре подне »
Koliko će studenata koji upisuju treću godinu biti primljeno na budžet? Kada smo upisivali fakultet bilo nas je oko 120. Da li taj broj ostaje isti ili je Ministarstvo donelo u međuvremenu još neku odluku?
Osnova za broj studenata na budžetu je broj upisanih studenata na teret budžeta one školske godine kad ste upisivali prvu godinu studija. Taj broj se uvećava za 20%. Tačan broj mesta za budžet po godinama studija biće istaknut uskoro, blagovremeno. Samo malo strpljenja!

*

John Doe

  • *
  • Поруке: 60
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #109 послато: октобар 01, 2010, 11:30:40 пре подне »
Pa zasto se promena rangiranja ne menja na pocetku godine a ne na kraju mislim kakav je to nacin svako je mogo da da vise ispita a ne sad pre 10 dana ste tek obavestili o tom novom zakonu i vec sam naveo kog god u sluzbi kad pitas reci ce da su i oni iznenadjeni novinama. Tako da ne mislim da ste u pravu, zar ne bi smo trebali ranije biti obavesteni i sto je uopste tako doneseno mislim da i dalje ovo nema nikakvog smisla. Znam da mozda previse pitam i uglavnom se svodi na jedno te isto ali vecina studenata kad sazna za ovo bice zaprepasceni jer jos kad vide da trebaju da placaju neke dazbine nece im nikako biti svejedno.
E da samo sam jos hteo pitati jer se rangiranje samo odnosi na ispite iz tekuce godine i kolko ih je ko dao u toj godini a ne na predhodnu tj. dal se gledaju svi dati ispiti posto je neko preneo ispit i npr. ne polozi ga a skoro je sve ispite iz 2 godine  dao.
« Последња измена: октобар 01, 2010, 11:38:38 пре подне John Doe »

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #110 послато: октобар 01, 2010, 01:01:54 поподне »
Pa zasto se promena rangiranja ne menja na pocetku godine a ne na kraju mislim kakav je to nacin svako je mogo da da vise ispita a ne sad pre 10 dana ste tek obavestili o tom novom zakonu i vec sam naveo kog god u sluzbi kad pitas reci ce da su i oni iznenadjeni novinama. Tako da ne mislim da ste u pravu, zar ne bi smo trebali ranije biti obavesteni i sto je uopste tako doneseno mislim da i dalje ovo nema nikakvog smisla. Znam da mozda previse pitam i uglavnom se svodi na jedno te isto ali vecina studenata kad sazna za ovo bice zaprepasceni jer jos kad vide da trebaju da placaju neke dazbine nece im nikako biti svejedno.
E da samo sam jos hteo pitati jer se rangiranje samo odnosi na ispite iz tekuce godine i kolko ih je ko dao u toj godini a ne na predhodnu tj. dal se gledaju svi dati ispiti posto je neko preneo ispit i npr. ne polozi ga a skoro je sve ispite iz 2 godine
 dao.
Pročitaj prethodne odgovore na pitanja. Sve je objašnjeno!

*

John Doe

  • *
  • Поруке: 60
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #111 послато: октобар 01, 2010, 04:14:40 поподне »
Znaci ipak bolje da ja odem u sluzbu i da se malo bolje ja oko svega ovog raspitam. Nego mi nije jasno kolko sam ja ovde izracunao oni ce sad uzeti preko 700.000 dinara od studenata za tu rang listu. Da nije malo previse za to i zar nije bolje da su napisali 200 dinara pa dobro dace se a mi moramo platiti preko pola miliona dinara kako bi oni se igrali sa nasim ocenama. Sefe mislim da je suvisno pricati o svemu sta se dogadja kod nas takva nam je i drzava nista nije novo ali jedino dok neko ne napravi neku glupost ili se pobuni niko se nece opametiti. A jos da ne spominjem kako nemam ni klub za nas fakultet. Ima slobodnog prostora umesto da se tu uloze pare pa posle bi fakultet imao finu korist od toga a studenti bi mogli negde da odu posle predavanja, ali niko ne znas da iskoristi takve stvari svi gledaju u odredjenom trenutnku da uzmu pare a ne da ulaze u neko dugotrajno resenje.
« Последња измена: октобар 01, 2010, 04:17:46 поподне John Doe »

*

perica

  • *
  • Поруке: 6
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #112 послато: октобар 01, 2010, 05:43:34 поподне »
Početak akademske školske godine
1. oktobar 2010. | 01:43 | Izvor: Beta
Beograd -- Studenti državnih i privatnih fakulteta u Srbiji danas ponovo kreću na predavanja nakon letnje pauze i ispitnih rokova.

 
Brucoši Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu (Beta)
Nova akademska godina počinje za oko 190.000 akademaca državnih fakulteta i oko 30.000 studenata privatnih univerziteta.

Predavanja će na državnim fakultetima početi pre samog upisa naredne godine studija, 10. oktobra. Nadležni na univerzitetima smatraju da to ne predstavlja problem pošto studenti već znaju da li su stekli uslov za upis naredne godine studija.

NAREDNU SKOLSKU GODINU O TROSKU DRZAVNOG BUDZETA MOCI CE DA UPISU STUDENTI KOJI SU TOKOM PROTEKLE GODINE OSVOJILI NAJMANJE 48 BODOVA!!!!!!!!!!!

*

perica

  • *
  • Поруке: 6
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #113 послато: октобар 01, 2010, 05:44:51 поподне »
e ovo sam kopirao sa vesti B92

*

John Doe

  • *
  • Поруке: 60
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #114 послато: октобар 01, 2010, 09:28:19 поподне »
E bas me zanima sta ce nam sef odgovoriti na ovo mada oni imaju svoja pravila pa cemo da vidimo dal to vazi i za nas. Hvala perice na inf. ne bi bilo lose da nam postavis link gde to pise na b92 ja evo pokusavam da nadjem.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=10&dd=01&nav_category=12&nav_id=462201
evo naso sam i ja
« Последња измена: октобар 01, 2010, 09:30:49 поподне John Doe »

*

mis23

  • *
  • Поруке: 4
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #115 послато: октобар 02, 2010, 12:28:47 пре подне »
Nemojmo molim vas da pricamo o polaganju ispita ipak je ovo javni sajt....:)))

Po svemu sudeci bolje ce proci studenti koji su imali zaostale ispite iz predhodnih godina, i sada polozili, jer imaju vise datih ispita, samim tim i ESPB bodova, pa lepo na gadjujete studente koji NE RADE NISTA I STETITE STUDENTE KOJI RADE....TO JE SRAMOTA

Mozete li da obazlozite zasto 1000 din, kako bas toliko i sta ulazi u tih 1000 din?

*

mis23

  • *
  • Поруке: 4
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #116 послато: октобар 02, 2010, 12:47:25 пре подне »
Vrlo zanimljivo...svrha ulate obrada i resavanje zahteva, pa zar ne primte paltu zato, jos trazite da vam mi platimo.

A potvrdu o neplacenim ispitima gde mozemo da izvadimo, jer ce jedino to da nas osigura za budzet?


*

mis23

  • *
  • Поруке: 4
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #117 послато: октобар 02, 2010, 12:51:07 пре подне »

Uverenje o položenim ispitima je potrebno Komisiji za rangiranje, overeno i pečatirano od strane ovlašćenog lica, jer je prisutna tendencija raznih zloupotreba od strane studenata: falsifikovanje potpisa, razne prepravke u indeksu, netačno navedena prosečna ocena, i sl...

Zar ne milite da je vise prisutna tendencija zloupotrebe, od strane ovlascenih lica ?




*

John Doe

  • *
  • Поруке: 60
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #118 послато: октобар 02, 2010, 03:53:21 пре подне »
A misu sta se cudis vidis da po obicaju neko ima ovde korist ali vazno je da mi ne cutimo samo kad bi nam se vise ljudi pridruzilo ja sam vec reko vecina ni ne zna za ove izmene. Jao doneseno juna, jula a to obavestenje je stavljeno na fakultetu pre tacko otprilike deset dana i kako mi posle da razgovarano o svemu ovome mislim djabe mi sa SEFOM prebacujemo suplje u prazno kad dobro mi znamo celu istinu o nasem fakultetu a oni ce uvek sve odgovore po obicaju zaobilaziti. Nadovezacu se na jednu stariju poruku od nindze da se na neki nacin studenti plase da ne bi pali neke ispite i nezele da se bune da ne bi nikome stali na zulj ko razume razumece. Sve sto je tu nindza izneo bilo je konkretko ali smesno je ovde izlagati neke stvari na videlo kad sefe svi sve vec znamo kako i sta funkcionise kod nas.

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #119 послато: октобар 04, 2010, 10:12:16 пре подне »
Poštovani studenti,
Tema ; Služba za nastavu i studentska pitanja, pokrenuta je na Forumu sajta Fakulteta sposta i fizičkog vaspitanja, namenjena je studentima, kako bi što brže i bolje došli do potrebnih informacija i isključivo tome služi.
Novine o usllovima prelaska na budžet, odnosno zadržavanja statusa na budžetu, kao i uslovi upisa, objavljeni su istog dana, kada je i održan sastanak na nivou svih fakulteta. Prema tome odluka je istaknuta blagovremeno.
Rangiranje svih studenata po osnovu ostvarenog rezultata - položenih ispita,  je korektno sagledavanje svih studenata.
Samo student  koji je u školskoj 2009/2010. godini ostvario 60 ESPB, ima razloga da se zapita da li je možda mogao da ostvari još neki ESPB, a nije znao da na početku školske godine može da se opredeli i za više od 60 ESPB bodova.
Zašto potcenjujete trud i rad onih studenata, koji su u školskoj 2009/2010.godini uspeli da polože i prenete ispite i ispite iz upisane godine studija?
Što se tiče B 92, sigurna sam da se nisu detaljno bavili analizom Zakona o visokom obrazovanju.