Питања за студентску службу

· 461 · 216197
*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #60 послато: август 30, 2010, 08:47:48 пре подне »
Cuo sam da je usvojen novi zakon o visokoskolskom obrazovanju i u njemu procitao da je od sad obavezno 6 rokova po godini. Da li ce se to odma primeniti na nasem fakultetu, i da li cemo imati jos 3 redovna roka ove godine???
Novim Zakonom o visokom obrazovanju predviđeno je šest redovnih ispitnih rokova, ali ,u ovoj školskoj 2009/2010. godini vi imate mogućnost polaganja ispita još u dva ispitna roka - septembarski i oktobarski ispitni rok.
Novina u Zakonu o visokom obrazovanju je i ta ,da student posle tri neuspela polaganja istog ispita ( što znači da je student sva tri puta pristupio polaganju ispita i nije položio ispit, odnosno dobio je ocenu pet, i ta ocena obavezno treba da bude evidentirana u zapisniku o polaganju ispita), ima pravo da na lični zahtev, polaže taj ispit i po četvrti put, pred komisijom, uz plaćanje odgovarajuće naknade za komisijsko polaganje ispita.
Novina u Zakonu o visokom obrazovanju, je i ta da oktobarski ispitni rok mora da se završi do 10. oktobra.
Sve što vas interesuje u vezi sa studijama , a u nedoumici ste, obratite se Službi za nastavu i studentska pitanja, kako bi se na vreme informisali na pravi način, o svim bitnim pravilima vezano za režim studija.

*

DIF

  • *
  • Поруке: 5
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #61 послато: август 30, 2010, 11:51:43 пре подне »
Da li mogu studenti koji upisuju trecu godinu na FSFVu prenesu ispit iz prve godine?? Na Bolonji smo. Hvala... :)

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #62 послато: август 31, 2010, 07:48:33 пре подне »
Da li mogu studenti koji upisuju trecu godinu na FSFVu prenesu ispit iz prve godine?? Na Bolonji smo. Hvala... :)
Uslov za upis naredne školske godine u školskoj 2010/2011.godini , na osnovu člana 124. Zakona o visokom obrazovanju je da se ostvari najmanje 48 ESPB bodova u toku školske 2009/2010. godine. Nije bitno iz koje je godine predmet, već koliko je ostvareno ESPB bodova - Student koji upisuje treću godinu studija po Bolonji, a nije položio neki od ispita iz prve godine, može da upiše treću godinu, a nepoložene ispite ponovo upisuje!
Ono što je vrlo bitno, a novina je po Zakonu o visokom obrazovanju i tiče se studija na teret budžeta, to je da se rangiraju svi studenti, i oni koji su na budžetu u školskoj 2009/2010.godini i oni koji su samofinansirajući u školskoj 2009/2010.godini. Po završetku oktobarskog ispitnog roka, vrši se rangiranje svih studenata upisanih iste školske godine,a ostvarili su najmanje 48 ESPB bodova, i onih na budžetu i samofinansirajućih koji su podneli zahtev za prelaz na budžet. Rangiranje se vrši u okviru ukupnog  dozvoljenog broja studenata koji se finisiraju na teret budžeta, sa dozvoljenjim povećanjem od 20% (član 84. Zakona).
Kriterijumi za rangiranje su : broj ostvarenih ESPB bodova i postignut uspeh.

*

FSFV

  • *
  • Поруке: 11
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #63 послато: септембар 02, 2010, 03:02:36 поподне »
Ja sam student druge godine na fsfv , studiram po bilonji i redovno trebam da upisem trecu godinu. Iz prve godine sam preneo jedan ispit(rukomet), on se boduje sa 8 espb poena. Da li mi se ti poeni racunaju za upis trece godine zajedno sa ostalim ispitima???? Hvala. :)

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #64 послато: септембар 03, 2010, 08:46:57 пре подне »
Ja sam student druge godine na fsfv , studiram po bilonji i redovno trebam da upisem trecu godinu. Iz prve godine sam preneo jedan ispit(rukomet), on se boduje sa 8 espb poena. Da li mi se ti poeni racunaju za upis trece godine zajedno sa ostalim ispitima???? Hvala. :)
Tvoje pitanje nije baš jasno formulisano.
 Ukoliko prenosiš ispit iz rukometa pri upisu treće godine u školskoj 2010/2011.godini, a to je moguće, jer je za upis naredne godine studija, potreban odgovarajući broj ESPB  stečenih u istoj školskoj godini, nebitno iz koje su godine studija, onda i nema tih ESPB i nema šta da se računa
Ali, ukoliko položiš ispit iz rukometa u toku školske 2009/2010.godine, zaključno sa oktobarskim rokom 2010.godine, pri upisu treće godine studija za školsku 2010/2011.godinu, broj ESPB  koje nosi predmet rukomet (osam ESPB) ulazi  u ukupan broj ESPB koje si ostvario u školskoj 2009/2010.godini, iako je predmet rukomet iz prve godine studija, a ti upisuješ treću.
Tvoj postignut uspeh u jednoj školskoj godini vrednuje se brojem ukupno ostvarenih ESPB u toku jedne školske godine.

« Последња измена: септембар 03, 2010, 08:53:32 пре подне шеф »

*

FSFV

  • *
  • Поруке: 11
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #65 послато: септембар 04, 2010, 07:12:48 поподне »
Razumeli smo se ... Hvala! :)

*

Majche

  • *
  • Поруке: 1
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #66 послато: септембар 05, 2010, 05:40:12 поподне »
Recite mi jel se ovih 48espb bodova racuna za upis u bilo koju godinu akadamskih studija? I posto sam student trece godine i upisujem cetvrtu jel mi se racuna i Biomehanika koju sam polozila u ovoj tekucoj godini? hvala unapred....

*

olynth

  • *
  • Поруке: 57
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #67 послато: септембар 05, 2010, 10:18:53 поподне »
Da li mogu studenti koji upisuju trecu godinu na FSFVu prenesu ispit iz prve godine?? Na Bolonji smo. Hvala... :)
Uslov za upis naredne školske godine u školskoj 2010/2011.godini , na osnovu člana 124. Zakona o visokom obrazovanju je da se ostvari najmanje 48 ESPB bodova u toku školske 2009/2010. godine. Nije bitno iz koje je godine predmet, već koliko je ostvareno ESPB bodova - Student koji upisuje treću godinu studija po Bolonji, a nije položio neki od ispita iz prve godine, može da upiše treću godinu, a nepoložene ispite ponovo upisuje!
Ono što je vrlo bitno, a novina je po Zakonu o visokom obrazovanju i tiče se studija na teret budžeta, to je da se rangiraju svi studenti, i oni koji su na budžetu u školskoj 2009/2010.godini i oni koji su samofinansirajući u školskoj 2009/2010.godini. Po završetku oktobarskog ispitnog roka, vrši se rangiranje svih studenata upisanih iste školske godine,a ostvarili su najmanje 48 ESPB bodova, i onih na budžetu i samofinansirajućih koji su podneli zahtev za prelaz na budžet. Rangiranje se vrši u okviru ukupnog  dozvoljenog broja studenata koji se finisiraju na teret budžeta, sa dozvoljenjim povećanjem od 20% (član 84. Zakona).
Kriterijumi za rangiranje su : broj ostvarenih ESPB bodova i postignut uspeh.
interesuje me koliko je dozvoljeni broj studenata koji se finansiraju iz budzeta???

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #68 послато: септембар 06, 2010, 12:05:10 поподне »
Recite mi jel se ovih 48espb bodova racuna za upis u bilo koju godinu akadamskih studija? I posto sam student trece godine i upisujem cetvrtu jel mi se racuna i Biomehanika koju sam polozila u ovoj tekucoj godini? hvala unapred....
Da, računa se sve što si položila u toku školske 2009/2010.godine!

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #69 послато: септембар 06, 2010, 12:12:17 поподне »
Da li mogu studenti koji upisuju trecu godinu na FSFVu prenesu ispit iz prve godine?? Na Bolonji smo. Hvala... :)
Uslov za upis naredne školske godine u školskoj 2010/2011.godini , na osnovu člana 124. Zakona o visokom obrazovanju je da se ostvari najmanje 48 ESPB bodova u toku školske 2009/2010. godine. Nije bitno iz koje je godine predmet, već koliko je ostvareno ESPB bodova - Student koji upisuje treću godinu studija po Bolonji, a nije položio neki od ispita iz prve godine, može da upiše treću godinu, a nepoložene ispite ponovo upisuje!
Ono što je vrlo bitno, a novina je po Zakonu o visokom obrazovanju i tiče se studija na teret budžeta, to je da se rangiraju svi studenti, i oni koji su na budžetu u školskoj 2009/2010.godini i oni koji su samofinansirajući u školskoj 2009/2010.godini. Po završetku oktobarskog ispitnog roka, vrši se rangiranje svih studenata upisanih iste školske godine,a ostvarili su najmanje 48 ESPB bodova, i onih na budžetu i samofinansirajućih koji su podneli zahtev za prelaz na budžet. Rangiranje se vrši u okviru ukupnog  dozvoljenog broja studenata koji se finisiraju na teret budžeta, sa dozvoljenjim povećanjem od 20% (član 84. Zakona).
Kriterijumi za rangiranje su : broj ostvarenih ESPB bodova i postignut uspeh.
interesuje me koliko je dozvoljeni broj studenata koji se finansiraju iz budzeta???
Sve zavisi od školske godine upisa. Ukoliko si upisana po prvi put u prvu godinu studija školske 2009/2010, na teret budžeta u prvu godinu studija te godine upisano je 140 studenata. To znači da je kvota za studente iz budžeta za narednu godinu za upis druge godine studija 140 studenata + 20% dozvoljeno povećanje = 140+28=168 studenata.
Za finansiranje na teret budžeta konkurišu svi studenti iste generacije i budžetski i samofinansirajući, ravnopravno.
« Последња измена: септембар 06, 2010, 12:13:54 поподне шеф »

*

filfakniacrs

  • *
  • Поруке: 2
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #70 послато: септембар 09, 2010, 11:51:34 поподне »
Pozdrav, hvala vam što odgovorno vodite sajt. Možete li mi reći da li na osnovu trenutnog zakona ja četvrtu godinu mogu da upišem sa ispitima iz prve; prenošenjem ispita iz prethodnih sa zadovoljenjem kvote od 48 ESPB. U zakonu nije precizirano, a na fakultetima (u pitanju je filozofski) nema informacija o tome. Kakvo je stanje na difu sa time? U pitanju je generacija 2007/2008 sa pokušajem Bolonje...

Unapred zahvalan na odgovoru... Pretpostavljam da je moguće, imajući u vidu da je moguće preneti iz prve u treću...
« Последња измена: септембар 09, 2010, 11:59:31 поподне filfakniacrs »

*

шеф

  • *****
  • Поруке: 161
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #71 послато: септембар 10, 2010, 12:14:03 поподне »
Pozdrav, hvala vam što odgovorno vodite sajt. Možete li mi reći da li na osnovu trenutnog zakona ja četvrtu godinu mogu da upišem sa ispitima iz prve; prenošenjem ispita iz prethodnih sa zadovoljenjem kvote od 48 ESPB. U zakonu nije precizirano, a na fakultetima (u pitanju je filozofski) nema informacija o tome. Kakvo je stanje na difu sa time? U pitanju je generacija 2007/2008 sa pokušajem Bolonje...

Za razliku od Zakona o Univerzitetu koji članom 42. precizno reguliše uslove upisa za narednu godinu studija, Zakon o visokom obrazovanju i prethodni i ovaj novi, napredovanje studenata  i upis naredne godine studija baziraju isključivo na ostvarenom broju ESPB u toku jedne školske godine. Student  se u okviru studijskog programa iz određene godine studija, opredeljuje za odgovarajući broj predmeta. Praktično, to kod nas znači da se na početku školske godine studenti opredeljuju za sve predmete iz jedne godine studija, i polaganjem ispita stiču odgovarajući broj ESPB. Sledeće godine , ukoliko steknu uslov za upis naredne godine studija, na početku školske godine upisuju sve predmete iz te godine studija i pored toga, obavezno upisuju i nepoložene ispite iz prethodne godine studija. I tako redom iz godine u godinu. Dešava se naravno, da steknu uslov za upis treće, a u obavezi su da ponovo upišu i nepoloženi ispit iz prve.
Mi smo kao fakultet, u svemu prihvatili odredbe Zakona o visokom obrazovanju, i tako ih i primenjujemo, i nemamo posebnih uslova u smislu da je polaganje jednog ispita uslovljeno prethodnim polaganjem nekog drugog predmeta - to naravno nije moguće na svim fakultetima.
Zaključak: primenjujući dosledno odredbe Zakona o visokom obrazovanju, naši studenti koji studiraju po novom studijskom programu (Bolonja i uvodjenje ESPB),teoretski , a i praktično (ukoliko bude takvih studenata) mogu četvrtu godinu da upišu i  bez položenog ispita iz prve godine studija, jer je uslov za upis naredne godine vrlo jasan: 48 ESPB za studente na budžetu, ukoliko se rangiraju u okviru dozvoljene kvote za studije na teret budžeta i 37 ESPB za samofinansirajuće studente.
Toliko. Pozdrav!


« Последња измена: септембар 10, 2010, 12:17:51 поподне шеф »

*

filfakniacrs

  • *
  • Поруке: 2
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #72 послато: септембар 10, 2010, 01:18:46 поподне »
Izvrsno, hvala na odgovoru.

*

crni nindza

  • *
  • Поруке: 17
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #73 послато: септембар 13, 2010, 06:14:21 поподне »
Interesuje me koliko je studenata druge godine na budzetu u skolskoj 2009/2010 godine? Da bih izracunao, uz povecanje od 20 %, koliko ce studenata koji upusuju trecu godinu biti na budzetu u 2010/2011 skolskoj godini. Hvala. Pozdrav

*

zlato-oki

  • *
  • Поруке: 3
Одг: Питања за студентску службу
« Одговор #74 послато: септембар 13, 2010, 06:54:54 поподне »
Postovani, da li ste dobili precizna uputstva od Univerziteta u Nisu o izjednacavanju ranije stecenih diploma sa master diplomom. Ja sam zainteresovan za master diplomu, pa bih Vas zamolio da me obavestite kada mogu da podnesem zahtev, sta mi sve treba i koliko treba da uplatim. Hvala.